Avni Anıl - Müzisyen

Avni Anıl Kimdir? Yorum Yap

Avni Anıl 1928 yılının 23 Nisan’ında doğdu.                      

Avni Anıl ‘ın doğum tarihimle ilgili Ümit Yaşar Oğuzcan’ın esprili bir yazısı vardır. Akbaba dergisinde, “Tanıştığımıza Memnun Oldum” diye bir köşe yazısında :              

Avni Anıl’ın boyunun kısalığını 23 Nisan çocuk bayramında doğumuna verirler. Oysa bu yanlıştır. Sonraki yıllarda tanışacağımız için, ben mahcup olmayayım diye kısa kalmıştır.” Bulgaristan’ın Varna kentinden Türkiye’ye gelmiş ve Edirne’ye yerleşmiş olan ailesi daha sonra Biga’nın  Kozçeşme nahiyesine göç etmişler. Eşi Mine ile 45 yıllık evliliğimden iki kızı ve keman virtüözü olan Ezgi Anıl adında 28 yaşında bir oğlu vardır.           

Kızkardeşi Berhayat Anıl, konservatuar mezunu ve  Radyodan emekli oldu.                   

Çocukluğu, Üsküdar’da geçti. 1942 yılında Paşakapısı ortaokulunu  bitirdi. Haydarpaşa lisesine kaydını yaptırdı.            

Ara vermek zorunda kaldığı lise eğitimimi, 1966 yılında açılan olgunluk sınavı sonucunda tamamladı.1949 yılında askerlik görevine İstanbul’da  başladı.           1952 yılında babasının karasarılık hastalığına yakalanmasından sonra aile bütçesine katkıda bulunmak için polislik sınavlarına girdi.Sınavı birincilikle kazandı ve görev yeri İzmir Fuarı oldu.Daha sonra Ankara Polis Okulunda eğitimini tamamlıyarak İstanbul ‘ a döndü ve ilk ataması Adana Emniyet Müdürlüğü oldu. Polislik mesleğini bırakarak İstanbul Radyosu ‘nda çalışmaya başladı.  

Konya Selçuk Üniversitesinin fahri doktoruk ünavanı onurlandırıldı.                   

Musiki hayatı :                      

Çocukluk yıllarında Üsküdar halkevinde başladı. O zamanlar Ord. Prof. Reşat Kaynar, Üsküdar halkevinin başkanıydı. Müziğin ilk öğelerini Üsküdar halkevinde öğrendi.     

1943-1946 yılları arasında Cumartesi Pazar günleri müzik öğretmeni Kemal Beyle Çamlıca Kısıklı’daki aile çay bahçesinde program yapıyorlardı. Öğretmeni akordeon, Hacettepe Üniversitesinden  emekli olan Orhan Andaç  piyano çalıyor, Anıl ise  bateri çalıyordu.                 

1950 yılında Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde Emin Ongan ‘la tanıştı ve ders almaya başladı. Orada 7 yıl süreyle Türk müziğinin ne olduğunu öğrendi. Beste, şarkı formu, günün şarkılarını meşk yoluyla öğrendi.      

İlk beste denemelerine Üsküdar Musiki Derneği ‘nde başladı. Arif Sami Toker, vasıtasıyla notalarını  Emin Ongan’a götürdü. Emin Ongan notaları inceledikten sonra “Aman Avni, bunlar ne güzel şeyler” dedi.     

Hüzzam makamındaki “Ağla Çeşmem, Eski Lezzet Kalmamış” adlı bestesini Adana ‘da  polisken yaptı. Adana ‘da polislik yaptığı dönemde Nevzat Atlığ,  İstanbul Radyosuna çağırdı. Avni Anıl bu gelişmeleri şöyle anlatıyor :” TRT kurumu henüz yoktu. Ankara, İstanbul, İzmir Radyoları vardı. İstanbul Radyosunun müdürü Mesut Cemil’di ve Nevzat Atlığ’da onun muaviniydi. Üsküdar musiki cemiyetindeki arkadaşlarım Arif Sami Toker, ney üstadı Niyazi Sayın, kemençe üstadı Cüneyd Orhon (1943 yılında polis enstitüsünü bitiren ve emniyet amiri olarak emekli olan İbrahim Hilmi Orhon’un oğludur) radyoya girmişler, benim için de “ne işi var onun emniyette” diye radyo yetkililerine söylemişler. Bunu duyan Enstitü hocamız Kemal Kestelli tepki göstermiş, benim ertesi yıl Polis Enstitüsünün yüksek bölümüne gidebileceğimi söylemiş. O zaman Enstitüde iki yıl daha okunup komiser, müdür olunuyordu. Öte yandan Haşim Aytural beni arayarak Kriminoloji eğitimi için Almanya’ya gideceğimi bildirdi. Ama bunlardan hiç biri olmadı. Gönlümü emniyette bırakıp musikiye gittim. İki yıllık polislik serüvenim sona erdi. 1954 yılında kadrom, Başbakanlık Basın Yayın Umum Müdürlüğüne aktarıldı.”          

1972 yılında İzmir Radyosu ‘nda 10 yıl süre ile müzik yayın şefliği yaptı.1982 yılında İzmir Radyosu ‘ndan emekliye ayrıldı.1990 yılında Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürküğü ,  Devlet Türk Sanat Musikisi topluluklarının sınavlarını yapmak için Uzman Sanatçı kadrosu ile yeniden memurluğa başladı. 1993 yılına kadar Elazığ, Diyarbakır, Samsun, Konya ve Bursa’da koroların kurulması çalışmalarında bulundu. 

1955 yılında, Akşam gazetesinde  “Türk Musikisi ve Radyolarımız” diye yazılar yazdı. Münir Nurettin, Sadettin Kaynak gibi ünlü müzisyenlerle röportaj yaptı. Bedii Faik’in Dünya gazetesinde 7 yıl çalıştı.

1967 yılında tek tip nota yayınlamaya başladı. Popüler şarkıların notaları piyasaya yayınlayıp, satmaya başladı.

1969 yılında “Musiki ve Nota” adlı  dergiyi çıkardı. 36 sayı ve üç cilt olarak yayımlandı.

Emekli olduktan sonra, 1983 yılında Alsancak’ta  “Avni Anıl Yayınevi’ni kurdu. Önceki yıllarda yayımlanan “Musiki ve Nota” dergisini bu defa Yeni Dizi Sayı 1 diyerek yeniden çıkarmaya başladı.

Ayrıca “Anılar ve Belgelerle Musikimiz”  ,  “Bestecilerimizden Ezgiler” adlı nota fasikülleri kitaplarını yayınladı.Musikimizden Portreler isimli belgeseli ile televizyona başladı. Radyolarada ” Sazdan Söze ” ve “Dizelerden Ezgi Bahçesine ” isimli proğramlara imza attı.             

Avni Anıl adına Doğduğu ve büyüdüğü Üsküdar Selimiye Eczane sokağına “Avni Anıl Sokağı” adı verildi.

Edirne’de “Avni Anıl Repertuar Salonu” açıldı.                  

Samsun’da, Emniyet Müdürü Tekin Akın tarafından “Avni Anıl Eğitim ve Sanat Merkezi” açıldı.         

23 Aralık 2006 tarihinde Beyoğlu Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde 55. sanat yılını kutladı.Programda Yıldırım Bekçi ve İbrahim Köker, Avni Anıl’ın sevilen eserlerini seslendirdi. Ünlü yorumcu İnci Çayırlı konuk sanatçı olarak katıldı.

NOT: Telif hakkı ihlali oluşturacak şekilde kullanıldığını düşünüyorsanız, lütfen bize bunu bildiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir