Giotto di Bondone

Giotto di Bondone Yorum Yap

Giotto di Bondone, İtalyan ressamı ve mimarı (1266-1337). Giotto di Bondone Floransa yakınlarında doğdu. On yaşlarındayken kırlarda ailesinin sürülerini otlatırdı.

Anlatıldığına göre bir gün kırlarda dolaşan ünlü ressam Cimabue, düz bir taşın üzerine bir koyun resmi çizmekte olan Giotto’yu görmüş, bu genç sanatçının ustalığına hayran kalmış ve öğrenci olarak onu yanına almıştır.

Giotto, 1297 yıllarına doğru, Assisi Bazilikası’nda, Aziz Francesco’nun Hikâyeleri adlı büyük fresk bütününü yaptı. Bu fresklerde sanatçı, bütün ömrünü insan ve doğa sevgisine adamış olan azizin yüceliğini ustaca belirtmiştir. El ve vücut hareketleri, yüzlerdeki ifade, kişilerin duygularını ve şefkatini dile getirir. Fresklerin zemini, o çağın gelenekleri dışına çıkarak soyut ve yaldızlı bir zemin olmaktan uzaklaşmış, yerini çoğu zaman, bir perspektif anlayışının, bir mekân, bir üçüncü boyut kavramının hissedildiği mimari bir dekora bırakmıştır.

Giotto’nun kişileri, o çağın resminde olduğu gibi donmuş, kişiliksiz biçimler değildir artık; duygulan, heyecanları ve kişilikleriyle yaşayan insanlardır. Bu, XIII. yy. resim sanatıyla kıyaslandığında büyük bir yeniliktir ve gotik üslûbu yenileyen Giotto, ilk modern ressam sayılır. Giotto di Bondone, aynı zamanda ünlü bir mimardır.

Bazı Eserleri

İsa ile Meryem’in hayatını (Padova’da Scrovegni Kilisesi) ve Aziz Francesco’nun hayatını (Floransa’da Bardi Kilisesi) konu alan freskler. Navicella mozaiği (Roma’da San Pietro Kilisesi). Tahta üzerine resimler: Maesta, Meryem ile Çocuk İsa.

«Aziz Nicola», Floransa’daki Badia Kilisesi poliptiğinden bir bölüm. Giotto, 1334 yılında Floransa inşaat işleri yöneticiliğine atandı. Santa Maria del Fiore’nin yanına dikilen ünlü çan kulesinin planlarım o çizdi ve ölünce, büyük bir törenle bu katedrale gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir