Bir Silgi Bir Marka Değerini Nasıl Siler? , Kırtasiyeci Amca - Kırtasiye'ye dair ne varsa! , SepetSEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok
Bir Silgi Bir Marka Değerini Nasıl Siler? , Kırtasiyeci Amca - Kırtasiye'ye dair ne varsa! , Sepet SEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok

Bir Silgi Bir Marka Değerini Nasıl Siler?


Yayın Tarihi: 06.04.2017 11:49
Kırtasiye Ürünleri Hakkında Merak Ettikleriniz
Bir Silgi Bir Marka Değerini Nasıl Siler?

Herkes bilir ki; bir marka'nın marka olma serüveni kolay olmayacak derecede zahmetli ve emek isteyen bir süreçtir. Bu süreçlerde yatırımcı şirketler oldukça yorucu ve piyasa koşullarını mümkün olan en verimli haliyle değerlendirmek zorundadır. Bir ürün oluşturmak, dağıtabilmek, kabul ettirmek vs. ciddi bir emek ve karşılığı uzun vadede alınabilecek bir iştir.

Pelikan Marka ürünler bir Alman markası olarak uzun süredir Türkiye ve dünya pazarında ciddi pazara ulaşmıştır. Sektöründe alternatiflerinin sayısı çok olmasına rağmen kalite ve marka stratejisi kendi önemlerini yitirmemelerini sağlamıştır. Özellikle; kırtasiye sektöründe geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Pelikan firması son dönemde YGS sınavı ile başlayan süreçte Türkiye pazarında ciddi bir marka itibar kaybı yaşıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bu kaybedilen itibarı geri kazanmaya dönük bir çabaları da pek görünmüyor, yani yaşanan krizi doğru bir şekilde yönetemediler diyebiliriz. 

Sosyal Medya ve Youtube üzerinde ciddi bir protestoya ve benzer ürünlerle karşılaştırılmaya başlanan Pelikan markasının bir ürünü olan ve YGS sınavında kullanılan silgi ile daha önce yine ÖSYM tarafından dağıtılan ve sektörde rakip olarak birbirleriyle yarış halinde olan Faber Castell Markasına ait bir silginin nasıl da bir marka itibarını sildiğini görmekteyiz. Örnek olarak aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz;


Bu durum, dünya piyasalarında bir çok farklı sektör ve şirketin başına gelebilecek ciddi imaj kaybı yaratabilecek krizlerden biridir. Aslında meselenin teknik olarak arka planında farklı maliyetler ve farklı kalitelerde bulunan silgilerin karşılaştırılması yatmaktadır. Karşılaştırılmakta olan Pelikan ve Faber Castell Silgilerin arasında ciddi bir fark söz konusu, iki markanında benzer kalitede olan ürünlerinin silmesi arasında pek de bir fark gözlemleyemezsiniz. Bu durum ağır siklet boks şampiyon ile herhangi bir boksörün boks etmesi gibi bir duruma benzemektedir.

Çünkü; Faber Castell Sınav silgisi ile Pelikan AS 40 model silgi birbirine denk iki ürün değil. Pelikan marka silgilerde F.C. Sınav Silgi'sine en iyi ihtimalle denk gelebilecek ürün Pelikan AL 20 ya da AL 30 silgi modelidir. 

                                               

Fakat öğrencilerin karşılaştığı ve yaşanan manzara Pelikan silgilerin artık Türkiye pazarında kolay kolay imaj düzeltemeyeceğidir. Faber Castell Sınav Silgi'si kalitesi ve yaşanılan süreçte doğal reklamını yapmasıyla inanılmaz bir ilgi yaşayacak gibi duruyor. Zaten pazarda söz sahibi olan Faber Castell ürünleri artık tartışmasız ve rakipsiz bir şekilde öğrencilerin gönlünde yer etmiş bulunuyor.

Bir marka bir çocuk gibi doğup, büyüyor. Pelikan, büyüttüğü markanın Türkiye pazarındaki olumsuz imajını düzeltebilecek mi? bilmiyoruz. Ama şunu biliyoruz ki, bir silgi bir marka değerini silebiliyor...

Kırtasiyeci Amca

Faber Castell Sınav Silgisi almak için tıklayınız.