Faber-Castell: Kırtasiye Sektörünün Arkasındaki Marka Yorum Yap

Faber-Castell: Kırtasiye Sektörünün Arkasındaki Marka

Öncü bir marka ve dünyanın en eski sanayi şirketlerinden biri olan Faber-Castell, bilindiği gibi, 1761’de Almanya’nın Nürnberg yakınlarındaki Stein’da kuruldu ve o zamandan beri gerçek bir aile tutkusu oldu, nesilden nesile devam etti.

Şirketin ilk ürünü 1761’de piyasaya sürülen (o zamanlar devrim niteliğindeki) grafit kalemdi. Faber-Castell aslında dünyanın en eski kalem üreticisidir. Bu ürün o zamandan beri sürekli üretimde ve hâlâ popüler bir ürün.

Kaspar Faber’in hırslı torunu Baron Lothar, ileri bir tarihte şirketi devraldı. Lothar’ın torunu, Castell Kontları bir öğrenci ile evlendiğinde, Faber-Castell’in yeni adı doğdu.

Faber-Castell, sadece bakmak için çarpıcı değil, aynı zamanda kullanımı da zevkli ve operasyonlarında güvenilir olan yenilikçi tasarımlar üretmeye devam ediyor. Şirket, ahşap kasalı kalemler, renkli kalemler, mekanik kurşunkalemler, dolma kalemler, tükenmez kalemler, roller tükenmez kalemler ve silgiler gibi geniş bir perakende ürünleri koleksiyonu oluşturdu. Faber-Castell ürünleri evde, ofiste ve okulda ve sanatçılarla, yazarlarla, yetişkinlerle, çocuklarla popülerdir. Hemen Hemen herkes ürünlerden birini muhakkak kullanmaktadır.

1993 yılında, 4. nesil Lothar von Faber tarafından tanımlanan standart tarafından yönlendirilen Graf von Faber-Castell adlı lüks bir marka yarattı. Bu yeni markanın odak noktası prestij yazı gereçlerinin yaratılmasıdır ve değerli metaller ve malzemelerle kombine edilmiş birinci sınıf ahşap kullanımı ile bilinir.

Baron Lothar von Faber’in büyük torunu, Kont Anton Wolfgang von Faber-Castell, ailesinin 8. kuşağı şimdi Faber-Castell ve Graf von Faber-Castell’e liderlik ediyor.

Lothar Faber’in torununun evliliği üzerine, yeni bir adın yanı sıra şirket, Castell’in armasıyla birlikte orijinal “1761’den beri” Faber sloganını içeren yeni bir logo kazandı.

1905 yılında, hepimizin bildiği ve sevdiği Faber-Castell yeşili, cesur alay rengini kullanmaya karar veren Kont Alexander tarafından şirketin ambalajına eklendi. Bu Kont, yıllar sonra, kalemlerle dolu iki şövalyenin bir resmini de görevlendirdi. Bu, şirketin ambalajını uzun yıllar süsledi, ancak daha sonra eski moda olduğu için düştü. Ancak, 1990’larda, mevcut Kont yeni bir şirket imajı yaratırken bu imaj eski haline getirildi. Bugüne kadar, güncellenmiş bir formda ve şirketin geçmişinin bir yansıması olan logonun önemli bir parçası olarak kaldı.

Faber-Castell Logo Since 1761
Şu anki Faber-Castell logosu, şövalyeleri ve “1761’den beri”.

Dünya çapında üretim

Şirket dünya çapında 8.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir ve bu 8.000 kişiden yaklaşık 1.100 kişi Almanya’da istihdam edilmektedir. Üretim şu anda dünyanın 10 ülkesinde gerçekleşiyor ve her fabrika iş dünyasında farklı bir role sahip ve belirli ürünler üretiyor. Faber-Castell ürünlerinin kurşun kalem ve benzeri bir kısım ürünleri Türkiye’de üretilmektedir.

Faber-Castell marka ürünleri Kırtasiyeci Amca sitemizden temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir