Tükenmez Kalem Nasıl Yazar? Yorum Yap

Tükenmez kalem

PARKER-OFİS MALZEMELERİ-Yazı Gereçleri-Tükenmez Kalemler-Jotter Mavi Ct Tk

Tükenmez kalem için ilk patent 1888’de verilmesine rağmen, kalemin piyasada bulunması neredeyse altmış yıl sürdü.

Tükenmez kalem, sürekli olarak doldurulmaya ihtiyaç olmayan, hazır mürekkeple doldurulmuş hâlde tüketiciye sunulan bir yazı aletidir. Kalem, bir mürekkep haznenin altındaki yuvaya (mürekkep tedarik eden bölme veya tüp) oturan bir metal toptan oluşur. Mürekkep haznesine mürekkep kartuşu (refil) denir. Bir yazma yüzeyine (kağıt, defter, karton ve benzeri) uygulandığında, top döner ve düzgün yazma için yeterli mürekkeple yıkanır. Böylelikle tükenmez kalem yazmış olur.

 

Tükenmez kalem, yazmak için dolma kalem kullanma sorunlarına bir çözüm olarak geliştirilmiştir. Dolma kalemlerin mürekkeple sürekli doldurulması gerekir. Mürekkep kalemden sızabilir veya tıkanabilir. Tükenmez kalem ise, mürekkebin dışarı sızmasını önlemek için “Kılcal Hareket” (sıvının bir tüp boyunca yükselen eylemi) kullanan kendi mürekkep kaynağına sahiptir. Kalemin ucunda yer alan dönen top bir yuvaya oturur. Yazma için kullanılan kısım ortaya çıkar, geri kalanı kalemin içinde kalır. Kalem ucu bir yazma yüzeyine uygulandığında, kalemin ucundaki top, mürekkebi mürekkep haznesinden yazma yüzeyine aktararak yuvarlanır. Tükenmez kalemin bir diğer avantajı, yazı için kullanılan mürekkebinin hızlı kurumasıdır.

Tükenmez Kalemin Parçaları
Parçalara Ayrılan Tükenmez Kalem ve birleştirilmiş hali.

Farklı tükenmez kalem tasarımları mevcuttur; bununla birlikte, top, bir nokta, mürekkep, bir mürekkep haznesi ve bir dış muhafaza dâhil ortak bileşenleri (parçaları) paylaşırlar. Bazı kalemlerin kapakları vardır, bazılarında ise kalem noktasını açığa çıkaran ya da kalemin üstündeki bir düğmeye basıldığında geri çeken bir sistem bulunur.

İhtiyacınıza uygun, ekonomik ya da lüks tükenmez kalemleri Kırtasiyeci Amca e-ticaret sitemizden alabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir